Missing Collection

Explore our evolving edit of items you’ll wear, use, and treasure for years to come through weekly chapters and shorter-form footnotes. Collected into thematic volumes.

 

 

HOUE, 2007 yılında kurulan Danimarkalı tasarım markasıdır. Bu yazıda FALK by HOUE adlı, evsel atıklardan ürettikleri sandalyeleri incelenmiştir.

HOUE markası, çöplere ve evsel atıklara bir sorun olarak bakmayı bırakıp, onu kaynak olarak görmeye başladıklarında bunu üretimde kullanma kararı almışlar ve FALK sandalye bu şekilde direkt olarak geri dönüştürülmüş günlük evsel plastik atıklardan üretilmiş.

Plastiklerin sürdürülebilir olup olmaması konusuna gelince, yeni plastik (işlenmemiş plastik olarak da bilinir) asla sürdürülebilir olamaz, ancak teorik olarak, geri dönüştürülmüş plastik, hammaddenin ve işlemenin orijinal ekstraksiyonunu dikkate alıp almamanıza bağlı olarak olabilir. Ayrıca plastiğin nasıl üretildiğine, ne için kullanıldığına ve geri dönüştürülüp dönüştürülmediğine de bağlıdır.

Plastik çok dayanıklı bir malzemedir ve yeniden kullanımı nispeten kolaydır. Plastiğin "doğru" kullanımı, hem çevreye hem de ekonomiye çok büyük katkılar sağlayabilir. Plastikten yapılmış bir sandalye uzun yıllar kullanılabilir ve yeni ürünlere dönüştürülmeye devam edilebilir.

 

Tablodaki sayılar, tüketici sonrası plastik ve ham plastiklerin dönüştürüldükleri zaman kurtarılan elektrik enerjisini anlatmaktadır.1  Plastikle ilgili en büyük zorluk, çok fazla plastiğin sadece bir kez kullanılmasıdır. Ve bunun bir kısmı çevreye ve gezegenin vahşi yaşamına ağır bir yük bindirerek yanlış yerlerde ortaya çıkmaktadır. FALK sandalyesinin, doğru şekilde kullanılan geri dönüştürülmüş plastikten üretilmesi nedeniyle plastiğin birden çok kez kullanılabilecek benzersiz bir kaynak olabileceğinin güzel bir örneği olduğu görülmektedir.

 

Geri dönüştürülmüş plastikten yapılan diğer sandalyelerin aksine, HOUE, FALK üretiminde, okyanuslardaki plastikler yerine geri dönüştürülmüş ev plastiklerini kullanmayı tercih etmiştir. Bu sürecin birçok avantajı olduğu görülmektedir. İlk olarak, ev tipi plastik zaten nispeten kontrollü miktarlarda bulunur. Evsel çöpler de, günümüzde artan sorun olmaktan ziyade, geri dönüştürüldüğünde değerli bir kaynak oluşturmaktadır.

Ayrıca, HOUE markasının, plastiğin okyanuslara ulaşmasını önlemek için değer zincirinin erken bir noktasında toplamaya ve tekrar kullanmaya odaklanmaları hayati önem taşımaktadır.

 

 

Plastiğin geri dönüştürüldükten sonraki kullanım amaçları ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Almanya, Hollanda ve İsveç gibi ülkeler uzun süredir geri dönüşüm geleneklerine sahiptir ve bu nedenle bir süredir çöp sınıflandırmalarına yatırım yapmıştır. Bunun amacı, geri dönüşüm için uygun olan elementleri geri dönüştürebilmek ve doğada plastik atıkların birikmesini önlemek içindir.

Danimarka'da plastiğin nasıl geri dönüştürüldüğü değişir. Geleneksel olarak, plastikler yakılır ve bölgesel ısıtma için kullanılır. Günümüzde birçok yer, daha az karbondioksit yayan ve daha çevre dostu çözümler geliştirmektedir. Yani plastik yakmak yerine, başka amaçlarla geri dönüştürülür.

 

FALK Sandalye, markanın tabiriyle, samimi ve kucaklayan eğrilerle tasarlanmıştır. Davet edicidir, ve bir kere oturduğunuzda, mutlaka kendinize bir adet edinmek isteyeceksiniz. Farklı, hafif ve işlevsel tasarımıyla ev, ofis, konferans veya restoran ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilir.

 

FALK üç bölümden oluşur; kabuk, koltuk ve ayaklar. Tüm parçalar sorumlu kaynaklardan gelen doğal malzemeler kullanılarak çevresel bir zihniyetle oluşturulur.

 

 

FALK farklı varyantlarda gelir -hangi ayakları seçtiğinize, keçe ile kaplı oturak kısmı ekleyip eklemediğinize ve renk seçiminize göre- çeşitlilikler fazladır. FALK, görünümünü sizin ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilir.

 

 

Uluslararası tanınırlığın ilk işareti olarak FALK, mükemmel ürün tasarımı için 2020 Alman Tasarım Ödülünü aldı ve Danimarka Tasarım Ödülü 2020'nin finalistleri arasında. FALK, inovasyonun ve vizyoner ortaklıkların, günümüzün çevresel zorluklarını nasıl karşılayabileceğini göstermektedir. FALK, ödüllü tasarımcı Thomas Pedersen tarafından tasarlanmıştır.

 

                

    

"EVSEL ATIKLARINIZI AYIRDIĞINIZ ZAMAN, FALK İLE AYNI HAREKETİN BİR PARÇASI HALİNE GELİRSİNİZ. DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEĞE DOĞRU BİR HAREKET."

 

Kaynaklar

1. https://falk.houe.com/